Strony

czwartek, 17 listopada 2022

Najnowsza projekcja inflacji

 NBP opublikował w poniedziałek najnowszą projekcję inflacji, obejmującej przyszły rok. Można ją streścić jednym zdaniem. Idzie ciężka zima i biedny przednówek.

Według tejże projekcji PKB w pierwszym kwartale 2023 spadnie w najgorszym przypadku nawet o 2%, średnio w całym przyszłym roku ma wynieść około 0,7%. Czyli recesja, a w najlepszym wypadku stagnacja.



Inflacja ma w pierwszym kwartale 2023 sięgnąć między 18% a 20%, potem ma zacząć spadać, ale jednocyfrowa może być dopiero w 2024. Oznacza to, że średnio w przyszłym roku, NBP przewiduje inflację na poziomie około 10,3% i to pod warunkiem, że zadziałają wszystkie legislacyjne "tarcze". 



Co do polityki pieniężnej to NBP w zasadzie milcząco abdykuje.

Cóż tu dużo powiedzieć. jednym słowem stagflacja. Od zaufania do rządzących zależy czy wierzyć w te prognozę czy nie. Jest ona jednak zbieżna z prognozami Komisji Europejskiej, która zakłada, że wzrost PKB w Polsce w bieżącym roku wyniesie 4%, w 2023 r. spowolni do 0,7%, a w 2024 r. sięgnie 2,6%

Według prognoz KE, inflacja CPI w Polsce na koniec br. ma wynieść 13,3%, w 2023 r. 13,8%, a w 2024 r. ma spaść do 4,9%.

Dużo zależy też od tego, czy rządowi uda się wreszcie spacyfikować trolla wewnątrz własnej formacji i odblokować środki z KPO. jak na razie fundują nam ciężką zimę i głodną wiosnę.

wtorek, 18 października 2022

Na ile oprocentowane są aktualne emisje obligacji w październiku 2022?

 Zajrzałem ostatnio na stronę serwisu obligacji skarbowych i zauważyłem, że wraz za rosnącą inflacją oprocentowanie też poszło nieco do góry. Generalnie sama strona zyskała też nowy wygląd i powstała nowa możliwość zakupu poprzez konto w banku Pekao (z żubrem).


Jak widać na załączonym obrazku w ofercie mamy zatem:

  • obligacje 3 miesięczne OTS oprocentowane na 3% w skali roku,
  • obligacje roczne ROR, zmiennoprocentowe oprocentowane na poziomie stopy referencyjnej NBP (aktualnie 6,75%),
  • obligacje zmiennoprocentowe 2 letnie DOR, oprocentowane w pierwszym miesiącu 6,85%, a później na poziomie stopy referencyjnej NBP + 0,1% marży,
  • trzyletnie obligacje stałoprocentowe TOS na 6,85%,
  • czteroletnie obligacje COI  indeksowane inflacją, w pierwszym roku oprocentowane na 7%, a w kolejnych latach na poziomie inflacja+1% marży,
  • 10 letnie obligacje EDO oprocentowane na poziomie 7,25% w pierwszym roku, a w kolejnych latach indeksowane na poziomie inflacji + 1,25% marży,
  • obligacje 6 letnie ROS dla beneficjentów 500+ oprocentowane w pierwszym roku na 7,2% a w kolejnych latach na poziomie inflacji + 1,5% marży,
  • obligacje 12 letnie ROD dla beneficjentów 500+ oprocentowane w pierwszym roku na 7,5% a w kolejnych latach na poziomie inflacji + 1,75% marży.
Widać, ze oprocentowanie trochę skoczyło, ale przy obecnej inflacji rzędu 17,2% to na pierwszy rok tracimy średnio ponad 10% wartości oszczędności, a jeszcze od odsetek będziey płacić podatek. Oto jak rząd okrada obywateli oszczędzających...

środa, 5 października 2022

Pomóżmy rodzinie z Mariupola zacząć znów normalne życie

Kochani, dorzućcie grosik albo podajcie dalej. Tak niewiele czasem trzeba żeby pomóc komuś stanąć na nogi.

piątek, 30 września 2022

Kolejny rekord inflacji 17,2% czy to się kiedyś zatrzyma?

 Szybki szacunek GUS za wrzesień wskazuje, że inflacja znów wzrosła i wynosi rok do roku 17,2%. Czy to się kiedyś zatzyma? Ma obawy, że będzie trudno bez drastycznego zaciągania hamulca w gospodarce i wywołania bezrobocia. W zasadzie ani NBP ani rząd nic nie robią żeby zatrzymać wzrost inflacji. Działania związane z podnoszeniem stóp są pozorne bo stopy są nadal realnie ujemne. Wszyscy już chyba przyzwyczaili się do myśli, że ceny rosną i będą rosnąć. Słabnący złoty nie pomaga. 

Mamy właśnie na własnej skórze efekt polityki druku pieniędzy i rozdawnictwa. Teraz nie jest to tak łatwo stłumić, a zwalanie wszystkiego na rosnące ceny energii i Putina (co jest częściowo prawdą) nie jest wyłącznym wytłumaczeniem. Obawiam się, że wzrost cen wywołany cenami energii jest jeszcze przed nami

czwartek, 15 września 2022

Inflacja w sierpniu znów większa - już 16,1%

 Jak żyć? Najbardziej w górę wg GUS poszły energia i żywność. Mamy więc inflację najwyższą od 25 lat. Oznacza to że żyje wśród nas pokolenie, które urodziło się już po czasach kiedy na bilbordach można było ujrzeć takie oto reklamy:


Aż się łezka w oku kręci. Sam pamiętam jak wtedy zakładałem konto. Efektywnie stopa procentowa była wtedy dodatnia i dawało się utrzymać jakoś wartość oszczędności, nie to co dziś.

Mamy bowiem realnie stratę na każdej lokacie bankowej. Rząd nie wyklucza "interwencji" aby banki podniosły oprocentowanie lokat, nikt jednak nie wie jak ta interwencja miałaby działać... Tymczasem NBP nie robi wiele (stopy już podnieśli i okazało się, że zaczynają zarzynać kredytobiorców) bojąc się zarżnąć gospodarkę zanim zabiją ją rosnące ceny energii.

W tym galimatiasie oszczędzający mają ból głowy, a ci co nie mieli oszczędności mają jeszcze większy.

Może w tym kontekście trzeba będzie sobie ponownie przypomnieć książkę "Kiedy pieniądz umiera" Adama Fergussona o hiperinflacji w republice Weimarskiej?

wtorek, 23 sierpnia 2022

Czym się zajmują pośrednicy nieruchomości?

 No właśnie bardzo chciałbym wiedzieć czym się zajmują bo moje ostatnie doświadczenia z pośrednikami wskazują, że chyba niczym... Otóż przez ostatnie miesiące szukam pewnego typu nieruchomości do kupienia. Miałem okazję przeglądać ogłoszenia i kontaktować się z paroma pośrednikami. Moje obserwacje są takie, że chyba niespecjalnie garną się do pracy. Oto jakie miałem doświadczenia:

  1. Skopiowane ogłoszenia - pośrednicy podkradają ogłoszenia innym, kiedy dzwonię z zapytaniem czy aktualne, albo o jakieś szczegóły to nic nie wiedzą, ogłoszenie jest ewidentnie skopiowane, nawet błędy te same
  2. Nieaktualne ogłoszenia - miesiącami wiszą na ich stronach nieaktualne ogłoszenia, wiem że miesiącami bo widzę ile wiszą od kiedy mi powiedzieli, że nieaktualne...
  3. Zero follow up po wysłaniu ofert - byłem na targach, przesłali mi oferty, potem zero kontaktu, zero telefonu i zapytania czy coś mnie interesuje - czyżby tak dużo klientów mają?
  4. Nie umieją liczyć powierzchni - w trzech miejscach ogłoszenia powierzchnia tej samej nieruchomości wpisana jest inna, nic się nie zgadza z opisem ani z rzutami, na pytanie telefoniczne coś bełkocą ale nie umieją nic konkretnie wyjaśnić,
  5. Nie nie wiedzą - generalnie na jakiekolwiek pytania szczegółowe dotyczące nieruchomości nie umieją odpowiedzieć, mówią że się dowiedzą i oddzwonią...
  6. Nie oddzwaniają - generalnie żaden pośrednik, do którego dzwoniłem z pytaniem o konkretne ogłoszenie i obiecał, że oddzwoni to nie oddzwonił...
Nie rozumiem tego. To nie jest jednostkowy przypadek, tylko szereg wielu prób wydobycia jakiejś wiedzy od pośredników. Czyżby mieli tak dużo klientów, że zupełnie nie zależy im, żeby komuś coś sprzedać, zainteresować go czy zaproponować? Z czego zatem żyją? Bo jeżeli miałbym zapłacić 6% prowizji tylko za pokazanie mieszkania z ukradzionego ogłoszenia to ja dziękuję za takie pasożytnictwo. Może Wasze doświadczenia z pośrednikami są podobne albo lepsze? Zapraszam do komentowania, bardzo jestem ciekaw...

wtorek, 19 lipca 2022

Na jakie oprocentowanie można liczyć na lokatach i obligacjach?

Mamy inflację na poziomie 15,9%, na co mogą liczyć oszczędzający próbujący uratować swoje oszczędności przed stratą wartości?

Po raz pierwszy na lokatach pojawiło się oprocentowanie około 7%, najwięcej bo 7,2 można dostać na 1miesiąc w "Bank Nowy" czyli dawnym Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Depozyt dotyczy wyłącznie nowych środków i  maksymalnie kwoty 10 tyś zł.

7% stało się powszechniejsze niż dotychczas, oferuje je osiem banków i kas np. Kasa Stefczyka na 3m, Nest Bank na nowe środki na 6 miesięcy, Toyota bank na 7 miesięcy, Credit Agricole czy Facto.

Okolice nie niższe niż 6,5% są już powszechne. Mają je w swojej ofercie Alior, millenium, Getin, czy Toyota Bank.

Ten ostatni ma w swojej ofercie jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, jest to "indeksowane konto oszczędnościowe", oprocentowane aktualnie na 7,05%. Jest ono płatne, kosztuje 30zł, ale opłata jest zwracana do 10go następnego miesiąca jeśli nie zmniejszymy salda wypłacając coś z konta.

Jeżeli chodzi o obligacje skarbowe to w lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,00%, a 2-letnich 6,25%. Pozostałe oprocentowane są odpowiednio 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek.

Oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją wynosi:

  • COI0726 - w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,00%, w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%.
  • EDO0732 - w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,25%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%

  • ROS0728 - Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+, oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,20%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%.

  • ROD0734 - Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+, ich oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%.

poniedziałek, 16 maja 2022

Jak uchronić oszczędności przed inflacją? Ranking lokat i obietnic premiera

 Inflacja szaleje a oprocentowanie depozytów niespecjalnie. Niestety niewiele się w tym temacie zmienia. 

Pojawiły się w prawdzie pierwsze promocyjne lokaty oprocentowane trochę lepiej, ale i tak realnie się na nich traci.

Z obowiązku pozwolę sobie jednak opisać top5 najlepszych obecnie na rynku lokat bankowych:

  • najwięcej, bo 6% w skali roku dostaniemy w PBS Ciechanów na lokacie na 3 miesiące. Można ją założyć przez Internet wyrabiając sobie dostęp do serwisu z rachunkiem depozytowym
  • 5,55 dostaniemy w neoBank online na lokacie 2 miesięcznej - trzeba jednak mieć tam założone konto
  • Getin proponuje 5,5% dla posiadaczy kont na 12 miesięcy
  • 5,4% proponuje neoBank online na trzy miesiące tym razem, także pod warunkiem posiadania konta
  • poziom 5% jest już obstawiony przez więcej banków - Alior, Nest Bank, BOŚ, Facto, Neobank - różne lokaty różne terminy, nie będę się rozpisywał

Przy obecnej inflacji powyższe top5 gwarantuje realną stratę tylko 5-7 procent rocznie. Smutno.

Odpowiedzią na to są buńczuczne zapowiedzi premiera Morawieckiego, który obiecuje jakiś nowy super pomysł obligacji antyinflacyjnych oprocentowanych na poziomie stopy referencyjnej NBP (podobno?), która obecnie wynosi 5,25%. Pan Morawiecki chyba nie wie jaka jest inflacja, kiedy mówi, że te lokaty "bardzo mocno zabezpieczą przed inflacją". Szczegółów mamy się dowiedzieć pod koniec maja... pożyjemy zobaczymy.

piątek, 1 kwietnia 2022

Inflacja w marcu 2022 r. w Polsce wyniosła 10,9 proc

 Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w marcu 2022 r. w Polsce wyniosła 10,9% i była najwyższa od lipca 2000 r. czyli od 22 lat. Wzrost cen ma związek z konsekwencjami wojny w Ukrainie, poprzez osłabienie złotówki i wzrost cen paliw. Drożeje także żywność.

Wzrost cen jest niestety wyższy od prognoz analityków. Paliwa podrożały w ciągu zaledwie jednego miesiąca o 28%, energia o 4,4%, a żywność o 2,2%. To niestety nie koniec. Wzrost cen paliw i nawozów przełoży się na dalszy wzrost cen żywności. Kolejne firmy zapowiadają w tym roku także podwyżki cen towarów i usług.

Obawiam się, że niestety nie jest to żart a trudna rzeczywistość.



czwartek, 24 marca 2022

Bank of England wycofa we wrześniu stare papierowe banknoty 20 i 50 GBP

Bank of England wycofuje z obiegu papierowe banknoty o nominałach 20GBP i 50GBP. Przestaną one być prawnym środkiem płatniczym 30 września 2022 roku i będą mogły być wymienione jedynie w Bank of England.

Jeżeli ktoś ma banknoty takie jak na poniższych grafikach powinien je wpłacić do banku lub wymienić póki czas.





Źródło:

https://www.bankofengland.co.uk/banknotes/20-pound-note

https://www.bankofengland.co.uk/banknotes/50-pound-note

wtorek, 8 marca 2022

Światowa wojna ekonomiczna

 Wojna na Ukrainie, sankcje na rosję, embargo, odcięcie od systemu rozliczeń finansowych- przypomniało mi to dwa wpisy na blogu, które popełniłem odpowiednio w latach 2009 i 2014 na temat koncepcji światowych wojen ekonomicznych.

https://www.przeglad-finansowy.pl/2009/11/swiatowe-wojny-ekonomiczne.html


https://www.przeglad-finansowy.pl/2014/04/wojny-ekonomiczne-na-naszych-oczach.html


Taka wojna ekonomiczna się już toczy.

poniedziałek, 28 lutego 2022

Narodowy Bank Ukrainy otwarł konto do zbiórek na wyposażenie wojska

Narodowy Bank Ukrainy otwarł specjalne konta do zbiórek na wyposażenie wojska. Szczegóły dostępne były na stronie:

https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi

Niestety wygląda na to, że strona pod naporem zainteresowanych czasem ma problemy z wydajnością. Być może jest także pod naporem cyberataku z kREMLA. 

Na szczęście jest kopia w google:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:_HEN3aAZgLAJ:https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Zbiórka jest możliwa też w złotówkach. 

Udostępniajacie.



piątek, 11 lutego 2022

Ile najwięcej na lokacie?

Dawno nie przyglądałem się ofercie lokat bankowych. Okazuje się, że wraz ze wzrostem stóp zaczynają powracać (na razie nieśmiało) pierwsze lepiej oprocentowane depozyty.

Na tę chwilę najwięcej na lokacie można dostać w Nest Banku - jest to oprocentowana na 4% lokata "witaj" na 3 lub 6 miesięcy. Jest to lokata promocyjna powiązana z założeniem konta, na które będzie przelewane wynagrodzenie.

Ciekaw jestem kiedy zobaczymy takie oprocentowanie w innych bankach...

piątek, 7 stycznia 2022

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent

 Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent - tyle nie było od 21 lat. Całe pokolenie narodziło się a nie doświadczyło jeszcze tego, co starsi pamiętają z początku lat dwutysięcznych. Co dalej? 

Obawiam się, że chaos wymknął się wszystkim spod kontroli. Co znaczą stopy procentowe podniesione do 2,25% kiedy inflację mamy ponad trzy razy wyższą? Projekcje inflacji NBP nie sprawdziły się, bo nie wzięto pod uwagę planowanych (!) podwyżek cen gazu. tak planowanych, bo przecież było wiadomo już wcześniej że będą. Z resztą jeszcze miesiąc temu prognozowano tak wysoką inflację ale w czerwcu, a teraz okazuje się, że mamy ją ale już w styczniu(!).

Wzrosły ceny usług bo przedsiębiorcy przerzucają podwyżki cen energii i koszty Polskiego (nie)Ładu na klientów. Wzrosną ceny w knajpach bo jak kawiarnia dostanie 1000% podwyżki za gaz to albo się zamknie albo podniesie ceny. Żywność drożeje i będzie drożała, bo wysokie ceny gazu to wysokie ceny nawozów, a paliwa też dołożą swoje. 

Rząd na prędce kleci kolejne tarcze i sprawia to wrażenie chaotycznych prób gaszenia pożaru z kubkiem wody. Obawiam się, że jest już za późno. Spirala wzrostu kosztów ruszyła i chyba prędko się z inflacją nie pożegnamy.