Strony

wtorek, 17 grudnia 2019

Od pierwszego stycznia podatki rozliczamy na dedykowany mikrorachunek podatkowy

Ważna informacja w zasadzie dla wszystkich rozliczających samodzielnie podatek PIT, CIT lub VAT - od 1 stycznia płatności z tego tytułu do Urzędów Skarbowych nie będzie się przelewać na dotychczasowe rachunki, ale na dedykowany każdemu podatnikowi specjalny mikrorachunek. Wyjątkiem jest np. VAT importowy, ale to szczególne przypadki o które można spytać w Urzędzie Skarbowym. Generalna informacja jest tutaj:

Dotychczas było tak, że każdy urząd skarbowy miał rachunki na płatności z tytułu poszczególnych podatków. Od stycznia się to zmieni. teraz dla każdego podatnika wygenerowany został specjalny rachunek do opłacania podatków. Jaki to numer rachunku?

Jak sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego?


Numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP. Numer generowany jest automatycznie – nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego.


Wchodzimy na tę stronę:
https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

który wygląda tak:


Podajemy PESEL lub NIP

Otrzymujemy numer rachunku do rozliczania naszych podatków.
Proste.

Należy pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze nie korzystajmy ze stron innych niż rządowa strona podatki.gov.pl
To że jest ona w domenie gov.pl gwarantuje jej bezpieczeństwo.
Na jakiejś prywatnej stronie nasze dane mogą zostać skradzione.

Po drugie - należy bezwzględnie sprawdzić czy podaliśmy dobry numer PESEL/NIP. Jak podamy zły, albo wkleimy zły to dostaniemy zły numer rachunku, który może być cudzym rachunkiem! Szczególnie powinni uważać przedsiębiorcy mający kilka spółek, działalności czy ogólnie wiele NIPów.

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/


1 komentarz:

  1. Dodałbym tylko że PESEL używają osoby fizyczne rozliczające się na przykład na zasadzie ryczałtu a NIP wykorzystują firmy. Jeśli na przykład prowadzisz firmę i jednocześnie wynajmujesz mieszkanie rozliczając to ryczałtem musisz wygenerować dwa rachunki dla firmy i na ryczałt. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.