Strony

poniedziałek, 29 października 2018

Się poszczęściło

Trochę politycznie będzie. To dlatego, że przy okazji zamieszania z planowanym na 12 listopada świętem doszedłem do przemyślenia, że mamy przy władzy ekipę, której się poszczęściło. Okres rządów obecnie przypada na szczyt koniunktury i rozwoju gospodarczego. Sprawia to, że politycy mogą bez oglądania się na nic i na nikogo realizować swoje najbardziej nieprzemyślane pomysły, wdrażając je w życie w ostatniej chwili i dezorganizując życie milionom ludzi.

Zabawa trwa w najlepsze, wytyczamy przekopy przez mierzeje, centralne porty, wdrażamy elektromobilność, ustanawiamy święta, dni wolne, dodatki socjalne, i tak dalej i tak dalej. Jeszcze to nikogo nie kosztuje tak bardzo, żeby zabolało. Do czasu.

Żaden wzrost nie trwa wiecznie, są tacy co ostrzegają, że za rogiem czai się kryzys. Nasza gospodarka nie jest w stu procentach odporna na międzynarodowe wstrząsy, tymczasem fundujemy sobie chaos zamiast stabilności i zamieszanie zamiast porządku i zaufania do państwa. Jakie to są fundamenty do trwałości wzrostu i bezpieczeństwa ekonomicznego?

Poszczęściło się nam, że teraz nie czujemy kosztów całej tej świetnej zabawy polityków. Niestety obawiam się, że odczujemy i nie będzie przyjemnie.

czwartek, 11 października 2018

Koniec tajemnicy bankowej w Szwajcarii?

Szwajcarska tajemnica bankowa urosła do rangi legendy. Nic dziwnego, że teraz prasa ekscytuje się zmianami, jakie zachodzą od dobrych kilku lat. Międzynarodowa presja sprawiła, że szwajcarskie banki zostały zmuszone, aby w ramach Forum ds. Przejrzystości i Wymiany Informacji w Celach Podatkowych OECD udostępniać urzędom podatkowym krajów w nim zrzeszonych informacje o osobach posiadających konta wraz z informacją o saldzie na koniec roku.

Wydawałoby się, że to nowość, ale taj jak pisałem zmiany zachodzą od dobrych kilku lat. Po aferze z praniem pieniędzy w UBS i z genewskim oddziałem banku HSBC, z którego wyprowadzono dane o kontach zagranicznych osób piorących w Szwajcarii swoje nieopodatkowane pieniądze, instytucje międzynarodowe naciskały na Helwetów coraz silniej aby umożliwili fiskusowi wgląd do danych o swoich obywatelach posiadających szwajcarskie konta. 

Chcącym ukryć majątek w bankach nie pozostaje nic innego jak szukać miejsca dla swoich depozytów w mniej lub bardziej egzotycznych lokalizacjach poza Unią Europejską, czy krajami OECD.


środa, 3 października 2018

Lokaty bankowe - październik 2018

Ranking lokat bankowych w miesiącu październiku - zobaczmy co się na rynku pojawiło lub zmieniło.

Poziom 4% podobnie jak w ubiegłym miesiącu okupuje Nest Bank i Idea Bank z lokatami na 3 miesiące. Warunkiem jest aby lokatę zakładał nowy klient banku, a w przypadku Nest Banku wymagane jest przy tym otwarcie konta.

Na poziomie 3,5% mamy drobną zmianę względem ubiegłego miesiąca. Idea bank proponuje "lokatę na nowe środki plus" (konieczne jest posiadanie konta) na 1 miesiąc, mBank  oferuje na tym poziomie lokatę dla nowych klientów na 3 miesiące, podobnie BGŻoptima z trzymiesięczną lokatą bezkarną dla nowych klientów.

Estoński inBank proponuje 3,15% na 36 miesięcy - tu nie ma żadnych zmian.

Na poziomie 3% mamy:
  • Getin Bank na 2m dla posiadaczy konta
  • Idea Bank na 2 m na nowe środki
  • Idea Bank na 3 m dla nowych klientów
  • Estoński inBank a 24m 
Bez żadnych haczyków możemy znaleźć:
  • 2,6% w Idea Banku na 12 miesięcy
  • 2,55% w Toyota Banku na 36 miesięcy
  • 2,45% w Idea Banku na 36 miesięcy
  • 2,4% w Idea Banku na 6 miesięcy
  • 2,4% w Toyota Banku na 24 miesiące
  • 2,3% w idea Banku na 3 miesiące
W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że  2 letnie stało-procentowe obligacje skarbowe dają 2,1%